goztansiyonu.org https://www.goztansiyonu.org Göz Tansiyonu, Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, goztansiyonu.org Thu, 01 Jan 1970 00:00:00 +0000 Mon, 20 May 2019 00:00:00 +0000 60 Göz Tansiyonu Değerleri https://www.goztansiyonu.org/goz-tansiyonu-degerleri.html Wed, 28 Nov 2018 08:24:29 +0000 Göz Tansiyonu Değerleri, İyi günler arkadaşlar bu makalemizde sizlere bir adı glokom, halk arasında ise karasu hastalığı olarak bilinen göz tansiyonun, değerleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.  Göz bir nevi beyi Göz Tansiyonu Değerleri, İyi günler arkadaşlar bu makalemizde sizlere bir adı glokom, halk arasında ise karasu hastalığı olarak bilinen göz tansiyonun, değerleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.  Göz bir nevi beyinin kullandığı bir kameradır. Gözden iletilen görüntüler beyine iletilir. Beyin bu görüntüleri işledikten sonra görme işlemi tamamlanmış olur. İşte gözün görüntüleri beyine iletmesi görme sinir hücreleri aracılığı ile sağlanmaktadır. Göz tansiyonu yükselirse gözdeki basınç artar ve göz ile beyin bağlantısını sağlayan göz siniri hücreleri ölür. Sinir hücrelerinin kendini yenileme ya da çoğalma özelliği olmadığı için bu durum kişide görme alanının daralması hatta ve hatta körlüğe kadar gidebilir. Bu yüzden göz tansiyonunu ölçtürmek ve göz tansiyonu değerlerini kontrol ettirmek önemlidir.

Göz Tansiyonu Normal Değerleri

Göz tansiyonu değerlerinde 10 mmHg ile 20 mmHg arası normal değer kabul edilir. Ortalama normal bir şahısta bu değer 17 mmHg olarak görülür. Eğer göz tansiyonu değeri kişide 20 mmHg değerinden fazla ise kişiye genelde göz tansiyonu yani glokom teşhisi koyulur. Velakin göz tansiyonu teşhisi koymak için sadece göz tansiyonu değerlerine bakmak yeterli değildir. Göz siniri hücrelerinde oluşan hasara da bakılır. Göz tansiyonunun normal bir insanda 17 mmHg olduğunu söylemiştik. Eğer kişideki göz tansiyonu değeri 18 ile 24 mmHg ise kişiye göz tansiyonu şüphesi ile bazı testler yapılmak zorundadır. Eğer göz tansiyonu değeri 25 mmHg ve daha fazla ise hastaya doğrudan göz tansiyonu teşhisi koyulur ve doğrudan tedaviye başlanır.

Göz tansiyonu değeri 20 mmHg altında olan kişilerde de göz tansiyonu olabilir. Bunun korneanın çok ince olması, göz tansiyonu değerlerinin gün içinde bile çok değişiklik gösterebilmesinden dolayı göz tansiyonu ölçümünün tam güvenilir olmaması ya da kılcal damarların bu göz siniri hücrelerini tam besleyememesi gibi nedenler olabilir.

Göz Tansiyonu Değerlerini Hangi Sıklıkla Ölçmek Gerekir

Göz tansiyonu oldukça sinsi seyreden bir rahatsızlıktır. Kişi göz tansiyonu ölçümü yaptırıp göz tansiyonu değerlerini kontrol ettirmedikçe bu rahatsızlığı kendi başına fark etmesi oldukça zordur. Sadece bazen yuvarlak halkalar görme, sabahları kalkarken baş ağrısı, bazen bulanık görme gibi birkaç belirtisi vardır. Kişinin bu ufak belirtileri umursamaması gayet normaldir. Ayrıca kişi görme alanının daralmasını da göz derecesinin büyümesi, kendisinin yaşlanması gibi basit sebeplere yorup umursamayabilir. Hatta görme alanının daraldığını fark etmeyebilir. Bu yüzden kişi özellikle 40 yaşından sonra 2 senede bir kez göz tansiyonu ölçümü yaptırıp bir doktor kontrolünden geçmelidir. Bu hastalık genetik özellikler de gösterir. Özellikle ailesinde bu rahatsızlığı geçiren bireyler varsa kişi 30 yaşından sonra senede bir kez göz tansiyonu değerlerine kontrol etmelidir. Yine diyabet ve guatr hastaları da 30 yasından sonra yılda bir ya da iki kez ölçüm yapmalıdır. Miyop olan hastalarda göz tansiyonu normalden iki kat fazla oluşur. O yüzden miyop hastaları 20 yaşından sonra yılda bir ya da iki kez düzenli olarak göz tansiyonu değerlerini kontrol ettirmelidir.

Bu makalemizde sizlere göz tansiyonu değerlerinin hangi aralıklarda normal olduğunu, hangi değerlerde göz tansiyonu şüphesi olabileceğini, göz tansiyonu değerlerine hangi sıklıkla bakmanız gerektiği gibi önemli konular hakkında bilgi vermeye çalıştık. Umarım yararlı olmuştur.

]]>
Göz Tansiyonu Yüksekliği https://www.goztansiyonu.org/goz-tansiyonu-yuksekligi.html Wed, 28 Nov 2018 09:41:32 +0000 Göz Tansiyonu Yüksekliği, Göz tansiyonu yüksekliği göz içi basıncın yükselmesiyle oluşup, görme sinirini tahrip eden ve tedavi edilmediğinde körlüğe kadar ilerleyebilen ciddi ve yaygın görülen bir göz hastalığı Göz Tansiyonu Yüksekliği, Göz tansiyonu yüksekliğgöz içi basıncın yükselmesiyle oluşup, görme sinirini tahrip eden ve tedavi edilmediğinde körlüğe kadar ilerleyebilen ciddi ve yaygın görülen bir göz hastalığıdır.Göz tansiyonu yüksekliği halk arasında "Karasu" olarak bilinir.

Göz Tansiyonu Yüksekliği Nedenleri

Göz tansiyonu yüksekliğinin ana nedeni normalde göz içine salgılanan ve gözün işlevini yerine getirebilmesi için gerekli olan sıvının çeşitli nedenlere bağlı olarak boşaltılamamasıdır. Bu sıvının boşaltılmamasına bağlı olarak bu sıvı göz içinde birikerek göz içi basıncının yükselmesine neden olur. Göz içi basıncın artmasıyla görme sinirleri etkilenir ve ileri zamanlarda bu sinirlerin kaybıyla sonuçlanır. Göz Tansiyonu yüksekliği sinsi ilerlediği için ilk başlarda şikayete neden olmaz ancak zamanla gözde sorunların fark edilmesiyle kalıcı hasarın oluştuğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle erken teşhis her hastalıkta olduğu gibi göz tansiyonu yüksekliğinde de oldukça önemlidir. Yapılan araştırmalara göre göz doktoruna başvuran her 10 kişiden birinde göz tansiyonu yüksekliği saptanmıştır. Bununla birlikte çevremize baktığımızda hiçbir sorunu olmadığı halde doktora başvuran fertlerin sayısı pek azdır. Bu da bu hastalığın ciddiyetini daha da arttırmaktadır. Çünkü kişinin kendisi tarafından bu hastalığı erken teşhis etmesi oldukça zordur.

Göz Tansiyonu Yüksekliği Risk Faktörleri;

Göz tansiyonu yüksekliği aileden gelen genetik yatkınlık, sigara kullanımı, ilerleyen yaş (özellikle 40 yaş üstü), hipertansiyon ve hipotansiyon, miyop, göz travmaları, guatr, göz iltihaplanması, uzun süre kortizon kullanımıdır. Özellikle bu risk faktörleri taşıyan bireylerin erken teşhis için muayene olmaları çok önemlidir.

Göz Tansiyonu Yüksekliği Belirtileri;

Gözde kızarıklık, ara ara bulanık görme, geceleyin ışıkların etrafında ışıklı halkalar görme, gözün arkasında şiddetli ağrı hissetme, mide bulantısı ve kusmadır. Ancak sadece bu belirtilerden yola çıkarak teşhis koymak yanlıştır. Kesin teşhis göz muayeneleri ile konur. Öncelikle tanometre denilen bir aletle göz içi basıncı ölçülür. Normalde göz içi basıncı 9-20 mmHg arasındadır. İkinci olarak göz dibi muayenesi yapılarak  bir nevi hasar tespiti yapılır. Üçüncü olarak ise görme alanı muayenesi yapılır ve bununla da görme alanı bozulmaları saptanır.

Göz Tansiyonu Yüksekliği Tedavisi;

Göz tansiyonu yüksekliğinin tedavisinde başlıca 3 yöntem uygulanır. Bunlar; ilaç tedavisi, lazerle tedavi ve cerrahi tedavidir. İlaç tedavisine göz tansiyonu yüksekliği ilk konulduğunda başlanır. İlaç tedavisinde verilen damlalar yeterli görüldüğü takdirde bu damlar ile tedavi ömür boyu devam eder.Damlaların düzenli kullanılmaması da göz tansiyonunu arttıracağı unutulmamalıdır.  Ancak yeterli cevap alınamazsa ikinci ve cerrahi ameliyattan önce alternatif olan lazer tedavisi uygulanır. Tüm bu yapılanlara rağmen hala göz tansiyonu yüksekliği giderilemezse cerrahi tedavi son seçeneğimizdir.

Göz Tansiyonu Yüksekliği Olan Hastalar Nelere Dikkat Etmeli

Göz tansiyonu yüksekliği olan hastalar normal yaşamlarına ara vermeden devam edebilirler. bunun yanında tedaviyi kolaylaştıran etmenler vardır. Bunlar; sigaradan uzak durmak, stresten kaçınmak, dengeli ve sağlıklı beslenme ve egzersiz yapmaktır.Ayrıca göz tansiyonu yüksekliği olan hastalar herhangi bir ilaç kullanmadan önce doktoruna danışmalı ve göz muayenelerini aksatmamalıdır.
]]>
Göz Tansiyonu Damlası https://www.goztansiyonu.org/goz-tansiyonu-damlasi.html Thu, 29 Nov 2018 04:06:11 +0000 Göz Tansiyonu Damlası, Göz tansiyonunun teşhis edilmesinin ardından, uygulanacak tedavide amaç göz tansiyonu düşürülmesi, görme sinirindeki hasarın durdurulmasını sağlama ve görme kaybını ilerlememesini sağlamaktır. Göz Tansiyonu Damlası, Göz tansiyonunun teşhis edilmesinin ardından, uygulanacak tedavide amaç göz tansiyonu düşürülmesi, görme sinirindeki hasarın durdurulmasını sağlama ve görme kaybını ilerlememesini sağlamaktır. Bunu sağlamak için uygulanan tedavilerden biri ise göz tansiyonu damlasıdır.

Tedavide ilk önce hastanın göz tansiyonunu düşürmek, gözdeki sıvının üretimini düşürmek veya gözden çıkışını arttırmak için göz tansiyonu damlası kullanılır. Bu damla belli aralıklarla her gün kullanılmalıdır. Aynı zamanda bu göz damlasının yaşam boyu kullanılması gerekir. Uygulanan göz damlası tedavisine rağmen, göz tansiyonu düşmez ve görme alanı git gide daralırsa, kişiye cerrahi yolla müdahale gerekli olur. Göz tansiyonu damlası tedavisi açık açılı glokomda tavsiye edilmektedir. Göz damlası tavsiye edilen dozda düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Göz tansiyonunun ilerleme özelliği yüzünden, göz damlaların değiştirilmesi veya buna ek olarak başka göz damlaların ilave edilmesi söz konusu olabilmektedir. Bu değişiklikler göz basıncını kontrol altında tutma ve görme alanını koruma adına yapılır. Bunun yanında hastalarda göz damlaları yüzünden yan etkiler görüldüğünde, yine değiştirilmesi gerekli olabilir.

Göz Tansiyonu Damlası Değiştirme Nedenleri

 • Kullandığınız göz damlası göz içi basıncı yeteri kadar kontrol altına alamazsa
 • Göz damlalarında kötü yan etkiler söz konusu olduysa
 • Gözde alerjik etkiye ya da başka reaksiyonlara sebep olursa
 • Yaşam kalitesini olumsuz etkileyecek kadar yan etkiler olduğu zaman  damlalar değiştirilmektedir.

Hastaların ilaçları kullanırken aynı saatte alması, yan etkiler konusunda dikkatli olması gerekir. Şayet başka hastalıklar için ilaçlar alıyorsa, bunlar hakkında doktora gereken bilgiyi vermeleri  gerekir. belirli zaman dilimlerinde görme alanı muayeneleri mutlaka yapılmalıdır. İlaçla yapılan bu tedaviler sonrasında göz tansiyonu %40 oranında düşer.

]]>
Bebeklerde Göz Tansiyonu https://www.goztansiyonu.org/bebeklerde-goz-tansiyonu.html Thu, 29 Nov 2018 16:41:59 +0000 Bebeklerde Göz Tansiyonu, Konjenital bebeklerde göz tansiyonu anne karnında göz sıvısı üretimi başlamış olmasına karşın bu sıvı dolaşımını ve damar sisteminin ulaşımını sağlayacak göz için yapıların dış Bebeklerde Göz Tansiyonu, Konjenital bebeklerde göz tansiyonu anne karnında göz sıvısı üretimi başlamış olmasına karşın bu sıvı dolaşımını ve damar sisteminin ulaşımını sağlayacak göz için yapıların dış akım kanalları yeterlik gelişmemesinin sonucu göz içinde basıncın arttığı gelişimsel Groupon tipidir.

Birincil konjenital göz tansiyonu terimi göz içi basmandaki daki artışlara yalnızca genetik bir bozukluk sonucu kanal sisteminin gelişiminden hatanın yol açtığı durumu anlatır.

İkincil konjenital göz tansiyonu ise sağlıklı gelişim ve genetik bozukluk olmayan bir bebek gözünde başka sebeplere bağlı olarak (mesela doğumsal katarakt ameliyatı çeşitli göz içi tümörleri, iltihapları gibi nedenlere bağlı) göz tansiyonu artışlarını tanımlar. 

Bebeklerde Göz Tansiyonu Belirtileri 

Büyük Göz: Bebeklerde gözün ön tabakası büyüklere göre daha esnek ve yumuşak olur. Bu sebepten göz içi basıncı yüksekliği zaman göz balon gibi genişler ve büyür.Bu sebeple eskiden konjenital göz tansiyonuna (buftalmus) öküzgözü denilir. 
Bu bebeklerde yüksek göz içi basıncının en belirgin belirtilerinden biridir. Göz içi basıncının normal sınıra gelmesi,bu durumun gerilemesine neden olmasa bile ilerlemesini  engeller.

Işık Hassasiyet: Yüksek göz içi basıncı olarak bebekler çoğu zaman ışığa karşı çok hassasiyet gösterirler. Bunun birçok nedeni vardır. Gözün ön penceresi olan kornea bulanık ve ödemli olduğundan bebeğe rahatsızlık verebilir. Kornea tamamen saydam olmadığı dan üzerinden gelen ışınları yansıtmakta ve parlaklık oluşturmaktadır.  Bu esnada  aydınlık ortamlarda koyu renkli camların kullanımı çok zararlı değildir göz içindeki basınç normal sınırlara düştüğü zaman bu hassasiyet de geçecektir.

Bulanık Kornea: Kornea göz içi yüzeyinde korneadan hümor aközü uzaklaştıran ve bu dolayı kornea saydamlığını koruyan küçük hücreler bulunmaktadır. Göz içi basıncı birden yükselince hümör aköz hücrelerinin arasında  korneaya sızarak  onu ödemleştirir ve bulanıklaştır. Eğer kornea yüzeyinde küçük skarler( nedbe) varsa onlar da bulanık bir görüntü oluşturabilir. Göz içindeki basınç normal sınırlara düşünce bulanıklık zaman geriler. Ancak bu birkaç aylık bir zaman alabilir.

Göz Sulanması :Sulanma tahriş eğer yüksek göz içindeki basıncına bağlı olan Işık yansımaları ve korneada ödem varsa göze sulanma doğal bir refleks olarak gerçekleşir.Basınç normal sınırlarda düştüğünde sulanma geçer. 

Az Görme ve Titreyen Göz: Yüksek göz içi basıncına bağlı korneaya  bulanıklığı veya optik sinir harabiyetine bağlı olarak az görme ve gözde titremesi geliştirir.  

Şaşılık: Bazı  küçük bebeklerde az görmeden dolayı gözde kayma olabilir. Bu kaymalar burun köküne doğru içeriye veya dışarıya doğru olabilir.
 
Konjenital Bebeklerde Göz tansiyonu tanısı: Uyanık durumdaki bebeklerde ağlamaya bağlı olarak göz içi basıncı aniden yükselir. Bu sebeple konjenital göz tansiyonu şüphesi duyulan bebeklerin gözleri genel anestezi altında ayrıntılı olarak değerlendirilmesi gerekir.  Mutlaka ayrıntılı göz kontrolü ve göz basınç ölçümü yapılmalı ve göz içinde görme siniri ve görme tabakası muayene edilmelidir.
 
Cerrahi tedavinin nasıl olacağına gözdeki bozukluğun tipine ve yaygınlığına gözde oluşan hasarın ciddiyetine göre doktor tarafından belirlenir.
Konjenital bebek göz tansiyonu olgularında ilk uygulanacak cerrahi tedavinin önemi büyüktür. Başarılı uygulanan ilk cerrahi olguların yaklaşık %70 inde yeteri  kadar göz tansiyonu düşüşü elden edilir. Fakat ilk yapılan ameliyat başarısız olursa daha sonra uygulanacak olan tedavilerde başarı şansı azalacaktır. 

Bu nedenle ailelerin bebeklerde göz tansiyonu şüphesi hissettikleri anda konunun uzmanı olan bir doktorla görüşmeleri ve kontrol altına alm]]> İbrahim Saraçoğlu Göz Tansiyonu https://www.goztansiyonu.org/ibrahim-saracoglu-goz-tansiyonu.html Fri, 30 Nov 2018 01:26:11 +0000 İbrahim Saraçoğlu Göz Tansiyonu, rahatsızlığı için domates suyu kürünü bitkisel çözüm yolu olarak öneren, İbrahim Saraçoğlu; göz tansiyonu yükselmesi (Glokom) hastalığının tedavisi için şifalı bitki arayanlara İbrahim Saraçoğlu Göz Tansiyonu, rahatsızlığı için domates suyu kürünü bitkisel çözüm yolu olarak öneren, İbrahim Saraçoğlu; göz tansiyonu yükselmesi (Glokom) hastalığının tedavisi için şifalı bitki arayanlara domates suyunun çok iyi geldiğini bildirmektedir. Özellikle kırkın üzerinde olan kişilerde ortaya çıkan ve sinsice gelişim göstererek ilerleyen ve hiçbir belirtisi olmayan göz tansiyonu yükselmesi, başka bir ifadeyle glokom, ani körlüğe sebep olabilen bir hastalıktır.

Göz Tansiyonu Hastalığı, Glokom, görmeye ilişkin (Optik) sinirin, yani görüntüleri gözden beyine taşıyan sinire ait bir hastalıktır. Optik sinir, çok fazla sinir lifinin bir arada olması ile oluşur. Optik sinir liflerinde zarar olduğunda, görme alanı içinde kör noktalar meydana gelir. Bu kör noktalar genel olarak erken saptanamaz. Optik sinirin büyük bölümü hasar gördüğünde ise konulan teşhis için çok geç kalınmış olur. Optik sinirlerin tamamında hasar oluştuğunda ise, artık körlük meydana gelir. Glokomdan oluşabilecek optik sinir tahribatının ve körlüğün önüne geçebilmek için, glokomun erken tanı ve tedavisi ciddi rol oynar. Erken tedavi yapılması ile glokomdan kaynaklanan görme kaybı önlenebilir. 

Göz Tansiyonunun (Glokom)Meydana Getiren Sebepler:

Gözün ön bölümünü dolduran, aköz humor adı verilen saydam sıvı vardır. Göz içerisindeki basıncı sağlıklı bir düzeyde tutmak için, sabit hızda göz içi sıvısı yapılırken, aynı oranda sıvı gözden ayrılır. Aköz humor, mikroskopik bir kanal düzeni ile gözü terk eder. Göz kapalı bir sistem olduğundan, bu mikroskopik kanal düzeneği tıkandığında, fazla sıvı gözden ayrılmaz ve gözün içindeki sıvı basıncı yükselerek optik sinire baskı yapar, sinire zarar verir.

İbrahim Saraçoğlu Göz tansiyonu tedavisi için Domates Suyu Kürü: domates suyunu içmeyi İbrahim Saraçoğlu Göz tansiyonu sorunu yaşayanlar için öneriyor; Göz tansiyonu yakınması olanların taze sıkılmış domates suyunu bir ay boyunca, günde bir bardak içmesi halinde, göz tansiyonunun düzelmesine sebep olacaktır. Bu amaç için kullanacak domatesin hormonsuz olması ve çürük olmaması, tam olması şarttır. Domates suyunu bu amaç için içme zamanının en uygun saati, öğle yemeği yenilmeden bir saat önceki vakittir. Bu kürü, özellikle makula dejenerasyonu yaşayanlarında yapmasını öneririm. Domates kürü yapan orta ve yukarı yaş grubundakiler, görmelerindeki güçlenmeyi belirgin bir şekilde arttığını fark edeceklerdir.
]]> Göz Tansiyonu Neden Yükselir https://www.goztansiyonu.org/goz-tansiyonu-neden-yukselir.html Sat, 01 Dec 2018 00:13:32 +0000 Göz Tansiyonu Neden Yükselir, İnsanlar arasında "Göz Tansiyonu" veyahut "Karasu Hastalığı" isimleri ile bilinen glokom hastalığı, göz içerisindeki basıncın sık bir şekilde yükselmesi sebebiyle görme sin Göz Tansiyonu Neden Yükselir, İnsanlar arasında "Göz Tansiyonu" veyahut "Karasu Hastalığı" isimleri ile bilinen glokom hastalığı, göz içerisindeki basıncın sık bir şekilde yükselmesi sebebiyle görme sinirlerinin zarar görmesi durumudur. Buna bağlı şekilde, kişinin görme duyusu azalmaya başlar ve görme alanı yavaş yavaş kısıtlanmaya başlar. Semptomlarını rahatsızlığın en son aşamalarında belli ettiren oldukça sinsi bir hastalık olan glokom, erken tanı koyulmadığı zaman görme sinirlerinde onarılması çokta mümkün olmayan ciddi hasarlar oluşturabilmektedir.

Göz Tansiyonu Hastalığı Kimlerde Görülmektedir

Göz içerisindeki basıncın normalden yüksek olduğu kişilerde glokom rahatsızlığınız gelişme riski çok daha yüksektir; ancak göz içerisindeki basıncın yüksek olduğu kişilerde göz tansiyonunun yüksek olması, göz tansiyonu neden yükselir sorusuna cevap olabileceği anlamına gelmez.

40 yaş ve üzerindeki bireylerde göz tansiyonunun oluşması riski artmaktadır.

Göz Tansiyonu Neden Yükselir

Göz tansiyonu neden yükselir sorusuna karşın glokom hastalığının genetik yatkınlık ile ilişkisi olabileceğini söyleyebiliriz. Ailesinde göz tansiyonu rahatsızlığına sahip olan bireylerde, glokom gelişme riski yüksektir. Farklı bir deyiş ile, bir veya birden fazla kromozomda bozukluk var olabilir ve bu kişiler rahatsızlığa karşı daha hassas hale gelebilir.

Şeker hastalığı ve hipotiroidizm (guatr) hastalıklarına sahip olan bireylerde de göz tansiyonu neden yükselir sorusuna cevap bulabiliriz. Şiddetli göz yaralanmaları da ayrıca göz tansiyonu yükselmesine neden olabilir.

Göz tansiyonunun yükselmesine Neden Olan Diğer Faktörler Nelerdir

 • Retina dekolmanı,
 • Göz tümörleri
 • Kronik üveit
 • İritis gibi göz iltihaplarıdır. Ayrıca bazı göz ameliyatları da sekonder olarak göz tansiyonu oluşumunu tetikleyebilmektedir.

Çoğunlukla uzağı iyi bir şekilde görememe olarak bilinen miyop hastalığı da göz tansiyonu hastalığının ortaya çıkış riskini arttırmıştır.

Uzun süreli olarak kortizon kullanımına bağlı olarak (damla, ağızdan veya cilt pomadı vb. olarak) sekonder göz tansiyonu rahatsızlığı meydana gelebilmektedir.

Bu semptom ve özelliklere sahip olan kişilerin, görme sinirlerindeki zararın en erken teşhisi için düzenli olarak göz muayenesi olmaları önemlidir.

Göz içerisinde salgılanmakta olan ve gözün beslenmesi amacıyla gerekli olan göz içi sıvılarının düzenli olarak boşalamamasına bağlı göz tansiyonu yükselir. Yükselen göz tansiyonu da göz sinirlerinin hücrelerine zarar vermektedir.

Göz Tansiyonu Yükseldiği Nasıl Anlaşılır

 • Özellikle sabah saatlerinde belirginleşen baş ağrıları
 • Bazı zamanlar bulanık görme
 • Gece saatlerinde ışıkların etrafında ışıklı halkaların görülmesi
 • Televizyon izleme sırasında göz çevresinde ağrı hissedilmesi

Göz Tansiyonu Oluşma Riskini Yükselten Etkenler Nelerdir

 • Göz tansiyonuna karşı genetik bir yatkınlık barındırmak
 • 40 yaş ve üzerinde bulunmak
 • Şeker hastalığına sahip olmak
 • Şiddetli anemi veya nöbetler geçirmiş olmak
 • Dengede ve düzende bulunmayan sistemik vücut basıncı (vücut tansiyonu)
 • Yüksek miyop derecesi
 • Yüksek hipermetropluk derecesi
 • Migren hastalığına sahip olmak
 • Uzun süreli olarak kortizon tedavisi görmek
 • Göz yaralanmaları
 • Göze zarar gelmesi
 • Gensel faktörler

Bu etkenlere sahip olan kişilerde göz tansiyonu hastalığının ortaya çıkma riski normalden daha yüksek bir durumdadır. Böyle bir risk bulunduğundan dolayı, bu bireylerin görme sinirlerindeki zararın erkenden tespit edilmesi amacı ile düzenli bir şekilde göz kontrollerini ve göz muayenelerini yaptırmaları mutlaka şart olmaktadır.

]]>
Göz Tansiyonu Testi https://www.goztansiyonu.org/goz-tansiyonu-testi.html Sat, 01 Dec 2018 01:34:31 +0000 Göz Tansiyonu Testi, Göz tansiyonu göz içindeki basıncın yüksek olması durumudur. Civanın milimetre değeri ile ölçülür. Normal bir bireyde göz tansiyonu değeri 10-21 mm arasındadır. 21 mm den yüksek çıkan değer tansiyon Göz Tansiyonu Testi, Göz tansiyonu göz içindeki basıncın yüksek olması durumudur. Civanın milimetre değeri ile ölçülür. Normal bir bireyde göz tansiyonu değeri 10-21 mm arasındadır. 21 mm den yüksek çıkan değer tansiyonun yüksek olduğunu işaret eder. Yüksek göz tansiyonun tek başına bir sorun oluşturmaz ancak daha ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Kalıcı körlüğe kadar ilerleyebilir. Glokom hastalığına yakalanma olasılığı sağlıklı gözden 15 kat daha fazladır.

Göz Tansiyonu Testi

Göz tansiyonunu belirlemenin üç yolu vardır. Göz içi basıncını ölçmeye yarayan tonometreyle yapılan ölçüm testleridir. Ölçüm yapılmadan önce göz damarları aracılığıyla uyuşturulur ve göz doktoru tonometre cihazı ile korneanın basınca direncini ölçer. Göz tansiyonu sınır değerinin yani 21 mm'nin üzerinde ise tansiyonun nedeni ve diğer bölgelerde hasar olup olmadığının belirlenmesi için bazı testler uygulanır.

Oftalmoskopi Testi: Göz muayenesinde kullanılan ışıklı alet olan oftalmoskop aracılığı ile gözün iç kısmı incelenir ve optik bir sinirde herhangi bir zarar olup olmadığı kontrol edilir. Göz bebeğinin büyümesini sağlayan göz damlaları ile daha net bir görüntü elde edilir.

Görsel Alan Testi: Görüş alanının sınırları ölçmede kullanılan alet olan perimetre ile test yapılır. Glokom nedeniyle görüşte kayıp olup olmadığı kontrol edilir.

Pakimetri Testi: Kornea kalınlığı, göz tansiyonu değerlerini etkilediği için pekimetre denilen alet ile kornea ölçümü yapılır.
]]>
Göz Tansiyonu İbrahim Saraçoğlu https://www.goztansiyonu.org/goz-tansiyonu-ibrahim-saracoglu.html Sat, 01 Dec 2018 22:29:24 +0000 Göz tansiyonu İbrahim Saraçoğlu, Şifalı bitkiler konusunda bu makalemizde Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından geliştirilen göz tansiyonu bitkisel tedavi yöntemlerini anlatacağım. Göz tansiyonu belirtileri, göz Göz tansiyonu İbrahim Saraçoğlu, Şifalı bitkiler konusunda bu makalemizde Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından geliştirilen göz tansiyonu bitkisel tedavi yöntemlerini anlatacağım. Göz tansiyonu belirtileri, göz tansiyon değeri kaç olmalı hakkında bilgiler sunacağız. Göz tansiyonu bitkisel tedavi yöntemlerinin İbrahim Saraçoğlu hocamızın değerli görüşlerini sizler ile paylaşmadan evvel göz tansiyonu (karasu hastalığı ) yani tıp dilinde glokom nedir onu açıklayalım.

Göz tansiyonu halk içinde karasu hastalığı olarak da bilenen glokom göz içindeki basınç değerlerinin yükselmesinden dolayı sinirlerin zarar görmesi olayına denir. Glokom kendini geç gösterdiği için ve bu geçen zaman içerisinde sinirlerin ciddi bir zarar gördüğünden dolayı tedavisi çok zor olan bir göz hastalığıdır. Genel itibariyle kırk beşli (45 li) yaşların üstünde ve göz için basınç değeri yüksek olan kişilerde ekseri gözükmektedir. Elbette ki her göz içi basıncı yüksek ve 40-45 yaş üstünde olan kişilerde olacak diye de bir kaide yoktur. Glokom birazda ırsi bir göz hastalığıdır, ailenizde glokom var ise diğer kuşaklara da geçme ihtimali çok yüksektir. Göz tansiyonunun bir çok nedeni vardır, bunları sırası ile belirtmek gerekir ise;

 • Şeker hastalığı
 • Göz iltihaplanmaları
 • Guatr
 • Göze alınan darbe sinirleri sıkıştırdığından oluşabilir.

Göz Tansiyonu İbrahim Saraçoğlu

İbrahim Saraçoğlu katılım sağladığı özel bir TV programında göz tansiyonu rahatsızlığı hakkında verdiği bilgilerde ve göz tansiyonu bitkisel tedavisi için şifalı bitkiler hakkında öneriler gösterdi. İbrahim Saraçoğlu göz tansiyonu yüksekliği halleri için günde 1 defa domates suyu ile günde 2 defa da melisa çayı tüketilmesi gerektiğini belirtmektedir. Sayın Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu bundan ayrı olarak göz içindeki kılcal damarların içindeki akışkanlığı artırmak içinde hardal tohumunu çiğnemeden yutmanın gerektiğini belirtti.

]]>
Göz Tansiyonu Bitkisel Tedavi https://www.goztansiyonu.org/goz-tansiyonu-bitkisel-tedavi.html Sun, 02 Dec 2018 21:34:37 +0000 Göz Tansiyonu bitkisel tedavi, göz sıvılarını boşaltan sistemin zayıflaması neticesinde gözdeki sıvı basıncının (intraocular basınç) artması ile ortaya çıkan bir göz hastalığı grubudur. Göz tansiyonu, b Göz Tansiyonu bitkisel tedavi, göz sıvılarını boşaltan sistemin zayıflaması neticesinde gözdeki sıvı basıncının (intraocular basınç) artması ile ortaya çıkan bir göz hastalığı grubudur. Göz tansiyonu, bir optik sinir hastalığıdır. Gözde basınç artmasıyla optik sinirlere zarar vererek görüş alanında kör noktaların oluşmasına neden olur. Kör noktalar ile birlikte, göz Tansiyonu semptomları arasında görüşün bulanık olması, periferik görüntü kaybı, ışıkların çevresinde ise haleler görme, göz ağrısı ve gözlerin kızarmasını sıralayabiliriz.

Göz Tansiyonu Bitkisel Tedavi

Bu hastalığın tedavisi içinde kullanılabilen çeşitli bitkiler bulunur.

Jaborandi (Pilocarpus): Bir göz tansiyonu ilacı olan pilo-karpin, tropik iklime sahip bir Güney Amerika ağacı olan jaborandiden elde edilmektedir. Jaborandi, daha ispanyol kaşifler kıtaya ayak basmadan evvel halk arasında ilaç olarak kullanılmaktaydı. Kaşifler bölgeye uğrar uğramaz bu ağacın değerini fark ettiler. 1648 yıllarında, ispanyol doğa bilimciler bu bitki türünün göz hastalıklarını tedavi edebildiğini keşfettiler. Bundan bahsederken ilk kez 1875 yılında jaborandiden pilokarpin temin edildi.

Pilokarpin intraocular yüksek basıncı düşürdüğü için, bazı Göz Tansiyonu tiplerinin tedavisinde karşımıza göz damlası şeklinde sıkça çıkar. Uygulandığında, 15 dakikadan daha az bir sürede etkisini göstermeye başlar ve gözü yirmi dört saat boyunca korur. Günümüzde Göz Tansiyonu hastalarının tedavileri için sentetik pilokarpin kullanmaktadır. Bu standart ilaç aslında bitkisel kökenli bir ilaçtır.

C vitamini içerikli sebze ve meyveler: Yapılan bir çok sayıda araştırma, C vitamininin intraocular basıncı düşürdüğünü göstermiştir. Lahana, Brüksel lahanası, Biber türleri, brokoli, turunçgiller, guava, maydanoz ve de çilek C vitamini bakımından oldukça zengin kaynaklardır. Beslenme konusunda ki uzmanları ve doğal gıda uzmanları, bir günde 2.000 ila 35.000 mg. C vitamini alınmasını tavsiye ediyorlar. 1.200 mg. gibi küçük bir doz dahi bir takım insanlarda diyareye neden olabildiği için dikkatli kullanmalıdır.

Kafir Patatesi: Kaffir papatesi bitkisi, intraocular basıncı düşürücü etkeni olan forskolin adlı bir bileşim içerir. Yapılan araştırmalar, göz damlası formunca kullanılan forskolin preparatlarmın, intraocular basıncı yalnızca bir saat içinde önemli ölçüde düşürdüğünü göstermiştir, iyileştirici etkisi de iki saat içinde en üst seviyeye erişen bileşiğin bu etkisi, en az beş saat sürmektedir. Bu bitki kendi başına kullanabileceğiniz gibi bir bitki değildir. Eğer göz tansiyonunu var ise, bitkiden elde edildiğini bilmenin vereceği gönül ve vicdan rahatlığı ile farmasotik forskolin kullanabilirsiniz.

Hercai menekşe: Hercai bitkisi doğal şifacıların Göz Tansiyonu tedavisinde sıklık ile başvurdukları, rutin bir bileşik içermektedir. Veri tabanına göre, yabani bir meyve olan bu hercai menekşe, kuru ağırlığı dikkate alındığında %23′e  varan oranlarda rutin içerebilmektedir.

Yaban mersini: Yaban mersini bitkisi, aralarında göz tansiyonunun bulunduğu, hemen hemen neredeyse her çeşit göz hastalığına karşı kullanılabilen geleneksel bir ilaçtır. Bu özelliğini, içeriğindeki antosiyanid isimli C vitaminin bozulmasını engelleyen bileşikten ötürü kazan iniştir. Antosiyanidler C vitaminin bozulmasına engel olarak, C vitamininin gözleri koruma işlemini yerine getirmesini sağlar. Yaban mersini ile akraba çay üzümü gözler açısından koruyucu ve tedavi edicidir.

Çoban çantası: Bu bitki çayının içine çoban çantası ekleyerek içebilirsiniz. Görüşü berraklaştırmak için kullanan bir bitki türüdür.

]]>
Göz Tansiyonu İlaçları https://www.goztansiyonu.org/goz-tansiyonu-ilaclari.html Mon, 03 Dec 2018 06:32:30 +0000 Göz Tansiyonu İlaçları, Halk arasında göz tansiyonu ya da karasu hastalığı olarak bilinen glokom, göz içi basıncının aşırı çıkması nedeniyle görme sinirinin zarar görmesi sonucu kendini gösteren bir rahatsızlıkt Göz Tansiyonu İlaçları, Halk arasında göz tansiyonu ya da karasu hastalığı olarak bilinen glokom, göz içi basıncının aşırı çıkması nedeniyle görme sinirinin zarar görmesi sonucu kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Buna bağlı olarak bireyin görme alanı yavaş yavaş azalır. Kendini hastalığın son aşamalarında fark ettiren sinsi hastalık olan göz tansiyonu, geç teşhis konulduğunda görme sinirinde onarılması güç olan ciddi tahribatlar oluşturmuş olur.
Görülme Riski; Göz içi basıncı normalden yüksek olan kişilerde göz tansiyonu gelişme riski daha yüksektir. Ancak göz içi basıncı yüksek olan herkeste göz tansiyonu rahatsızlığı olabileceği manasına gelmez. 40 yaşın üzerindeki kişilerde göz tansiyonu riski artmaktadır. Göz tansiyonun genetik ile ilişkisi olabilir. Ailesinde göz tansiyonu olan kişilerde gelişme riski daha yüksektir. Diğer bir deyişle, bir ya da birden fazla gende bozukluk varsa bu kişiler hastalığa karşı daha hassastırlar.

Göz Tansiyonu İlaçları; 

Glokoprost ve Xalatan Göz Damları; Bu iki ilacın etken maddesi de Latanoprost’tur, Glokoprost ve Xalatan göz damlaları,  gözden akan sıvı miktarını olumlu yönde arttırarak, göz içi yüksek basıncı düşüren göz tansiyonu ile ilgili bir ilaçtır.

Visine ve Eye Visol Steril Göz Damlaları; Bu iki ilacın etken maddesi ise, Tetrahidrozolin hidroklorür’dür.  Visine ve Eye Visol Steril göz damlaları, göz alerjileri, göz zarının iltihaplanması ve fazla okumaya bağlı göz yorgunluğunda gözlerde kanlanma, yanma, ödem, göz yaşarması, kaşıntı  toz ve dumana bağlı göz tahrişleri ve ağrı durumlarının giderilmesinde kullanılır.

Lumigan Göz Damlası; Etken maddesi Bimatoprost olan. Lumigan göz damlası, gözden akan sıvı miktarını artırarak gözün iç kısmındaki, yüksek basıncı düşürerek tedavi eden bir ilaçtır. 

Pallada Göz Damlası; Etken maddesi Olopatadin hidroklorür olan. Pallada göz damlası ise mevsimsel göz alerjisinin belirtileri olan gözlerde kanlanma, yanma, şişlik, kızarıklık, şiddetli kaşınma, göz yaşarması gibi rahatsızlıkların giderilmesinde kullanılmaktadır.

Rellestat Göz Damlası; Etken maddesi Epinastin hidroklorür olan. Rellestat göz damlası, mevsimsel göz alerjileri ve göz zarının iltihaplanması, fazla okumaya bağlı göz yorgunluğu, toz ve dumana bağlı tahriş belirtileri olan gözlerde kanlanma, yanma, şiddetli kaşınma, şişlik, göz yaşarması, kızarıklık ve ağrı gibi rahatsızlıkların giderilmesinde kullanılmaktadır.

Tıdomıx Göz Damlası; Etken maddesi Dorzolamid Hidroklorür, Timolol maleat olan. Tıdomıx göz damlası, gözden akan sıvı miktarını arttırarak, gözün iç kısmındaki, yüksek basıncı düşürerek tedavi eden bir ilaçtır. 

Cebedex Göz ve Kulak Damlası; Etken maddesi Deksametazon sodyum fosfat olan. Cebedex göz ve kulak damlası, göz ve kulakta iltihaplanma durumlarında meydana gelen ağrıyı azaltıp ve şişme ve iltihaplanma süreçlerini engelleyen bir ilaçtır. 

Zaditen Steril Göz Damlası; Etken maddesi Ketotifen olan. Zaditen Steril göz damlası,  alerji belirtileri olan gözlerde yanma, kızarıklık, kanlanma, şişlik, göz yaşarması, şiddetli kaşınma durumlarının giderilmesinde kullanılmaktadır. 

Eifel Göz Damlası; Etken maddesi Betaksolol hidroklorür olan. Eifel göz damlası,  göz içi yüksek basıncı düşüren, göz tansiyonu ilaçları dır.

Acular Göz Damlası ve Acular LS Steril Göz Damlası; Etken maddesi, Ketorolak Trometamin olan. Acular göz damlası ve Acular LS Steril Göz Damlası, ağrı kesici ve iltihap önleyici, enfeksiyona ve ağrıya sebep olan biyolojik etkenleri azaltan bir ilaçtır.

]]>
Normal Göz Tansiyonu https://www.goztansiyonu.org/normal-goz-tansiyonu.html Tue, 04 Dec 2018 01:30:48 +0000 Normal Göz Tansiyonu, Tıpta Glokom olarak adlandırılan ve halk arasında "Karasu Hastalığı" olarak da bilinen göz içi basıncının sıklıkla yükselerek görme sinirinin zarar görme durumudur.  Bu durum sonucunda kişinin g Normal Göz Tansiyonu, Tıpta Glokom olarak adlandırılan ve halk arasında "Karasu Hastalığı" olarak da bilinen göz içi basıncının sıklıkla yükselerek görme sinirinin zarar görme durumudur.  Bu durum sonucunda kişinin görme alan ve oranı yavaş yavaş daralma göstermektedir. Hastalığın genelde son aşamalarında belli eden göz tansiyonu, geç teşhis konulduğu zaman görme sinirinde onarılması güç olan ciddi sorunlara yol açmaktadır.

Normal Göz Tansiyonu Kimlerde Görülmektedir

Göz tansiyonu göz içi basıncı yüksek olan kişilerde görülmesine rağmen bu basınç yükseldiğinde her kişi göz tansiyonudur demek değildir. Özellikle 40 yaşın üzerindeki kişilerde GLOKOM riski daha da artmaktadır. Bunun yanı sıra Göz Tansiyonu genetik ile ilişkisi de olabilmektedir. Ailede Glokom olan kişilerde gelişme riski daha da yüksektir. Özellikle şeker hastalığı olan kişilerde de glokomun gelişme riski daha da yüksektir.

Ciddi göz yaralanmaları da göz içi basıncının yükselerek  göz tansiyonu hastası olabilme riski de artmaktadır.

 Göz tansiyonu oluşturabilecek riskler

 • Retina dekolmanı
 • Göz Tümörleri
 • Kronik üveit
 • İristi

Gibi göz iltihapları şeklindedir. Bazı göz cerrahi operasyonları da Göz Tansiyonuna sebep olabilmektedir. Uzağı iyi göremeyen kişilerde miyopide tansiyon riski daha da artmaktadır. Ağızdan, damla şeklinde ya da cilt pomadı şeklinde kullanılan kortizonlar da normal göz tansiyonuna sebebiyet vermektedir. Bu özellikteki kişilerin görme sinirindeki hasarın erken tespiti ve erken müdahalesi için mutlaka göz muayenesi olmaları gerekmektedir.

Normal Göz Tansiyonu Nedeni Olan Faktörler

Gözün beslenmesi yetersiz kaldığında ve göz içinde salgılanan sıvının boşalamaması durumunda göz içinde basınç yükselerek göz siniri hücreleri zarar görmektedir.

Glokom Belirtileri Nelerdir

 • Zaman zaman bulanık görüntü
 • Sabahları belirginleşen baş ağrıları
 • Televizyon izlerken göz etrafında ışıklı halka görünümü
 • Normal Göz Tansiyonu Riskini Arttıran Faktörler Nelerdir
 • Migren
 • Yüksek hipermetropi
 • Şeker Hastalığı
 • Uzun süreli kortizon tedavisi
 • Şiddetli kansızlık 
 • Şok durumu
 • Irksal faktörler
 • Göz yaralanmaları

Olan kişilerde normal göz tansiyonunun ortaya çıkma riski normalden daha da yüksek olacağı için bu etkenlerin bulunduğu kişilerin erken tespit yaptırmaları gerekmektedir.

]]>
Göz Tansiyonu Nasıl Geçer https://www.goztansiyonu.org/goz-tansiyonu-nasil-gecer.html Tue, 04 Dec 2018 22:12:58 +0000 Göz Tansiyonu Nasıl Geçer, Göz tansiyonunun bir başka adı da Glokomdur. Gizli bir tehlike olarak bilinir. Tedavi edilmezse görme kaybına sebep olur ama düzenli kontrollerle, kontrol altında tutulur. Genel olarak kırk yaş üzerinde Göz Tansiyonu Nasıl Geçer, Göz tansiyonunun bir başka adı da Glokomdur. Gizli bir tehlike olarak bilinir. Tedavi edilmezse görme kaybına sebep olur ama düzenli kontrollerle, kontrol altında tutulur. Genel olarak kırk yaş üzerinde oluşur. Herhangi bir belirti göstermez. Hastalar ancak görme kaybı yaşandığında fark eder ve geri dönüşü yoktur.

Göz tansiyonu riskini artıran faktörler:
 • İlerleyen yaş,
 • Genetik yatkınlık,
 • Şeker hastalığı,
 • Miyop,
 • Uzun süren kortizon tedavisi
 • Göz yaralanmaları,
 • Sigara,
 • Migren
Göz tansiyonu nasıl geçer, tedavisinde başlıca üç yöntem vardır.

İlaç Tedavisi: Öncelikli olarak hastanın göz tansiyonu nedeni belirlenir. Gözündeki sıvı üretimi kısılır yada artırılır. Her iki yöntem için de kullanılan ilaçlar vardır. Bu ilaçlar düzenli olarak hayat boyu kullanılır. İlaçlar düzenli kullanıldığı halde göz tansiyonu düşmüyor ise sıradaki tedavi yöntemi genelde ameliyattır.

Cerrahi Tedavi: Cerrahi tedavi ile gözün beyaz kısmında dışarıdan belli olmayacak kadar küçük bir delik açılarak fazla sıvı alınır. Bu yöntem sonunda çoğunlukla iyileşme sağlansa da bazı hastalarda mümkün olmayabilir.

Lazer Tedavisi: Göz tansiyonu tedavisinde, akut tansiyon ve diğer gözün krize girmesini engellemek için lazer ışını kullanılır. Göz içinde sıvının dışa çıkmasını kolaylaştırmak için uygulanır. Diğer kullanım alanı da, gözün dış kısmında renkli bölgeye lazer uygulanarak; bu kısmın içinde bulunan ve göz suyu salgılayan bölgeyi tahrip ederek göz suyu üretimini azaltmaktır.

Hastanın rolü: Göz tansiyonu tedavi edilirken hastanın rolü çok önemlidir. Kronik bir hastalıktır ve tedavi ömür boyu sürer. Kararlı olmak çok önemlidir çünkü görme yeteneğini devam ettirebilmek bilmek için bu şarttır.
]]>
Göz Tansiyonu Nasıl Ölçülür https://www.goztansiyonu.org/goz-tansiyonu-nasil-olculur.html Wed, 05 Dec 2018 08:09:10 +0000 Göz Tansiyonu Nasıl Ölçülür, Göz içinde doku tarafından üretilen göz suyunun kan damarlarına gönderilmesi ve bundan dolayı da göz içinde birikmesidir. Göz sinirlerinden yüzünden oluşan göz tansiyonun nedeni göz içinde b Göz Tansiyonu Nasıl Ölçülür, Göz içinde doku tarafından üretilen göz suyunun kan damarlarına gönderilmesi ve bundan dolayı da göz içinde birikmesidir. Göz sinirlerinden yüzünden oluşan göz tansiyonun nedeni göz içinde biriken sıvının sebep olduğu ilk olarak tek bir sinir lifi üzerinde zarar vermesi. Eğer bu rahatsızlık anlaşılır anlaşılmaz tedavi olunmaz ise görme bozukluğu olarak meydana gelir. Bir kişinin kendi kendine göz tansiyonu teşhisi edebilmesi asla mümkün değildir. Başka hastalıklara nazaran daha belirtisiz ve sinsi ilerleyen göz tansiyonu bir çok zaman kişinin bu rahatsızlığı fark etmesi uzun süre almaktadır. Hasta olan kişi bu sırada art arda birden gelen baş ağrıları veya gece ışığında beyaz beyaz ışıklar görmekte ama özellikle göz tansiyonu olduğunu halen bilmemekte olabilir. Ayrıca da her başı ağrıyan kişi göz tansiyonu rahatsızlığı geçirmiyor olabilir. Göz tansiyonu teşhisi koyabilmek için bu konuda uzman bir göz hekimine müracaat edip göz tansiyonu ölçümü yaptırmalı, kornea kalınlığı ölçülmeli, görme alanı, retina ve göz sinirleri üzerinde araştırma yapılmalıdır. Fakat en kesin teşhis için özellikle göz tansiyonu ölçümü yaptırılmalıdır.

Göz Tansiyonu Nasıl Ölçülür Göz tansiyonu ölçümü sağlık hizmeti veren merkezlerde yapılmaktadır. Tonometri denilen özel cihazlar tarafından yapılan ölçümlerde uzman bir doktor hasta olan kişiye yardımcı olmalıdır. Tonometri cihazlarının değişik tipleri ile sağlanan göz tansiyonu ölçümlerinde, aynı anda kornea kalınlığı da ölçülmektedir. Göze temas eden veya göze temas etmeyen değişik tiplerdeki tonometri cihazları ile yapılan ölçümlerde kornea kalınlığı ve göz basıncı ölçülere alınır. Bu ölçümler matematiksel hesaplamalar yapılarak göz tansiyonu ölçümü yapılmaktadır. Bu hastalık başka hastalıklara göre daha belirtisiz ve sinsice ilerlediği için çoğu zaman kişi bu hastalığa sahip olduğundan habersizdir. Lakin en ileri safhalarda kendisine belirten bu hastalığın bu zamanlardan sonra tedavisi hem çok zor olur hemde salıklı bir netice görülemeyebilir. Bu nedenle ailesinde göz tansiyonu geçmişi olanlar, diyabet hastası olanlar, göz basınç değeri, uzman hipermetrop yada aşırı miyop gözlüğü olanlar gözlerinin retina tabakası ince olanlar ve nefes kullanan meslekleri icra edenler belirli aralıklarla göz tansiyonu ölçtürdükleri zaman erken tanı konulması ile bu rahatsızlığı yenebilirler.

Göz Tansiyonu Nasıl Ölçülür Göz tansiyonu tanısında çok önemli olan göz tansiyon ölçüm yapılması, tek başına tanı koymakta yeterli olamaz. Bu tahliller sonucu bunlara bağlı olarak uygulanacak bir sıra araştırmalar sonucunda kesin sonuç konulur. Göz basıncı kişinin beden yapısı ile değişik paralelde seyreder. Ama kornea tabakası ince olan insanların göz tansiyonu rahatsızlığına tutulma riski çok daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Ancak göz tansiyonu ölçtürmek düşünüldüğü gibi acı vermez. Bu ölçümü yapacak olan kişi hastaya yapması gerekeni anlatır ve ölçümü yapmaya başlar. Bu işlemler sonucunda göz tabakasına konulan ölçüm cihazı göz basıncını ölçme işlemine başlar,basit ve kısa bir süre alan bu işlem ile ölçüm bitirilmiş olur.
]]>
Glokom Göz Tansiyonu https://www.goztansiyonu.org/glokom-goz-tansiyonu.html Wed, 05 Dec 2018 09:14:29 +0000 Glokom Göz Tansiyonu, halk arasında kara su hastalığı olarak da bilinen göz içi sıvılarının basınç değerlerinin ani olarak değişmesine denir. Sıvı basıncı değişimine bağlı olarak göz sinirlerinin zarar görmesi hastal Glokom Göz Tansiyonu, halk arasında kara su hastalığı olarak da bilinen göz içi sıvılarının basınç değerlerinin ani olarak değişmesine denir. Sıvı basıncı değişimine bağlı olarak göz sinirlerinin zarar görmesi hastalığına göz tansiyonu yani glokom denir. Glokom genellikle rutin muayene gitmeyen kişilerde sinsi olarak ilerleyeceği için kendini geç fark ettirir ve geç teşhis olursa göz sinirlerinde tedavisi zor harabiyetlere sebep olur. Yılda bir kere göz muayenesi yaptırmak ve bu muayeneler sırasında mutlaka göz tansiyonuna baktırmak hastalığın erken teşhisine yardımcı olabilir. 

Göz Tansiyonu Nedir Neden Oluşur:

Glokom yani göz tansiyonu, genellikle kırk yaşın üzerinde göz içi basıncı değişken olan insanlarda görülür fakat göz içi basıncında değişiklikler görülen herkeste glokom oluşmaz. Glokom oluşması için göz sinirlerinde zarar ve harabiyet oluşması gerekir. Genellikle ailede glokom hikayesi olan kişilerde göz tansiyonu oluşması riski daha yüksektir. Göz tansiyonu diyabet hastalarında ya da guatr hastalarında görülme oranı yüksek bir hastalıktır. Genellikle yüksek dereceli miyoplarda ve gözde ciddi yaralanma geçiren kişilerde glokom oluşma oranı artar.
Göz Tansiyonu;
 • Sabahları bulanık görme,
 • Işığa aşırı duyarlı olma, 
 • Telefon televizyon gibi cihazlara bakarken göz etrafında ağrı,
 • Şiddetli baş ağrısı ve buna bağlı olarak bulantı,
 • Gece lamba ışığının etrafında hale benzeri halkalar görme,
 • Göz içinde kalp atışı benzeri basınç hissetme şeklinde kendini belli edebilir.
Göz Tansiyonu Glokom Tedavisi Nasıl Yapılır:

Göz tansiyonu yani glokom teşhisi bir göz doktoru tarafından kolaylıkla koyulabilir. Hastalığın tedavisinde göz içi damla ve özel gözlük kullanımı gerekebilir. İlerleyen durumlarda oral yoldan kullanılacak ilaçlar da vardır. Özellikle göz tansiyonuna sahip kişilerde şiddetli baş ağrısı olacağı için ağrı kesici tedavisini de göz tansiyonu tedavisi içinde sayabiliriz. Kırk yaş üstü, şeker ya da guatr hastalığı olan ve ailesinde glokom hikayesi olan, özellikle yüksek dereceli miyop ya da hipermetrop olan, migren hastalığı olan, kortizon tedavisi gören, şiddetli göz travması yaşayan, kansızlık taşıyan kişiler risk grubundadır ve yılda en az bir kere göz muayenesinde bulunmaları varsa glokom yani göz tansiyonu hastalığının teşhisini kolaylaştıracaktır.
]]>
Çocuklarda Göz Tansiyonu https://www.goztansiyonu.org/cocuklarda-goz-tansiyonu.html Thu, 06 Dec 2018 02:15:30 +0000 Çocuklarda göz tansiyonu, aslında yetişkinlerde olduğu kadar sık görülen bir durum olmasa bile ara ara karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Halk dilinde "göz tansiyonu" ya da "karasu" olarak bilinen bu rahatsızlık önlem alınmad Çocuklarda göz tansiyonu, aslında yetişkinlerde olduğu kadar sık görülen bir durum olmasa bile ara ara karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Halk dilinde "göz tansiyonu" ya da "karasu" olarak bilinen bu rahatsızlık önlem alınmadığı durumlarda insanlarda ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu rahatsızlığın çocuklarda görülmesi durumunda bünye olarak yetişkinlerden zayıf olmalarına bağlı olarak çocuklardaki etkiler çok daha fazla olmaktadır. Göz tansiyonunda insanlarda göz içi basıncı aniden ya da yavaş yavaş büyüme göstermektedir. Bu basıncın aşırı bir hale gelmesi durumunda göz içerisinde bulunan sinirler hasar görür. Meydana gelen hasar durumları yavaş yavaş görüldüğü için uzun zaman sonra göz tansiyonu kalıcı görme kayıplarına neden olabilir. Böylesine bir tehlikeyi ortaya çıkaran çocuklarda göz tansiyonu rahatsızlığı, kesinlikle gerektiği zaman tedavi edilmelidir. Göz tansiyonu rahatsızlığına gerekli olan muayene ve tedaviler yapılmadığı zaman bu rahatsızlık insanlarda yavaş yavaş görme alanının daralmasına neden olarak görme kayıpları meydana getirir. Tıbbi olarak çocuklarda karşılaşılan göz tansiyonu hastalığına "Glikom" adı verilmektedir. Bu rahatsızlığa hem yetişkinlerde hem de çocuklarda geç tanı konulduğunda görme sinirlerinin onarılmasının mümkün olmamasına bağlı olarak kalıcı tahribatlar ortaya çıkar. Bunun için birçok hastalıkta olduğu gibi göz tansiyonunda da erken teşhis birçok sorunun önüne geçerek olası rahatsızlıkları el alt seviyelere indirir. 

Günümüzde yapılan araştırmalara göre bu rahatsızlık en çok 40 yaşın üzerindeki insanları etkilediği için çocuklarda alışılmamış bir rahatsızlık olarak bilinmektedir. Bu rahatsızlığın çocuklarda görülmesine neden olan bazı etkenler bulunmaktadır.

Çocuklarda göz tansiyonu nedenleri nelerdir
 • Göz tansiyonuyla ilgili olarak aile içerisinde herhangi birinin bu rahatsızlıktan etkilenmesi durumunda göz tansiyonu diğer bireylerde de görülebilir. Bu durum bazen genetik bir hal alarak aile içerisinde dededen toruna bile geçebilmektedir. 
 • İnsanlarda uzağı görememe rahatsızlığı olarak tanımlanan miyop hastalığı da göz tansiyonu sorununun ileri ki zamanlarda ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle doğuştan ya da doğduktan üç sene içerisinde miyop olmuş bir bebeğin ileride göz tansiyonu rahatsızlığından etkilenmesi olası bir durumdur.
 • Uzun süreli olarak farklı rahatsızlıklarda bile olsa kortizon kullanılması durumunda göz tansiyonu sorunu ortaya çıkabilmektedir. Bu kortizonlar bazen göz damlası, ağızdan alınan ya da cilde uygulanan kortizonlar şeklinde de ortaya çıkabilmektedir. 
 • Bazen çocuklarda farklı nedenlere bağlı olarak özellikle bir travma sonrasında ortaya çıkan göz iltihapları, ciddi olarak göz tansiyonu sorununun ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bunun için sık sık göz muayenesi sizler için çok daha iyi olacaktır.
Çocuklarda göz tansiyonunun belirtileri nelerdir
Baş ağrısı: Özellikle sabah vakitlerinde bu hastalık çocuklarda baş ağrısı sorununa neden olarak karşınıza çıkabilmektedir. Bu baş ağrıları her sabah olmasa bile iki günde bir ortaya çıkabilir. 
Bulanık görme: Bulanık görme durumu çocuklarda göz tansiyonu görülmesi durumunda ara ara ortaya çıkarak kişilere rahatsızlık vermektedir. 
Göz etrafında ağrı: Genellikle çok kitap okunması sonrasında ya da televizyon izlenmesi durumunda ortaya çıkmaktadır. 
Işıklarda halka görme: Gece vakitlerinde ışıklar etrafında halkaların görülmesi durumudur. 
]]>
Göz Tansiyonuna Ne İyi Gelir https://www.goztansiyonu.org/goz-tansiyonuna-ne-iyi-gelir.html Thu, 06 Dec 2018 21:48:22 +0000 Göz Tansiyonuna Ne İyi Gelir, Bu hastalık sinsice yaklaşır ve ağır ağır olgunlaşma gösterir. İlk başlarda göz tansiyonunda bir belirginliği olmadığı için erken tanı konması güçtür. Kronikleşen bir hastalı Göz Tansiyonuna Ne İyi Gelir, Bu hastalık sinsice yaklaşır ve ağır ağır olgunlaşma gösterir. İlk başlarda göz tansiyonunda bir belirginliği olmadığı için erken tanı konması güçtür. Kronikleşen bir hastalık olduğu için bütünüyle görme kaybına neden olur. Bu sebeple hastanın, bu rahatsızlığının bilincinde olması gerekmektedir. Bilhassa çoğu kişilerin bir problem yaratmadığını düşünmesi ile tedaviye geç kalır ve neticesinde de göz kaybı doğar. Göz tansiyonu, gördüğü görüntüleri, gözüyle beynine aktarmasını yapan sinirlerin bozulmasıdır. Genellikle hiç belirti vermemektedir. Erken tanısı oldukça önem taşımaktadır.

Göz Tansiyonuna İyi gelen Bitkisel Kürler;

 • Kesinlikle tam buğday ekmeği tüketmek gerekir.
 • Her gün sarımsak ve soğan yenmesi gerekir.
 • Her gün 2 tatlı kaşığı elma sirkesini, 1 bardak ılık suya karıştırıp, tok karnına içilir.
 • Her gün közlenmiş soğan yenilmesi gerekir.
 • Soğanı közlerken çıkan kırmızı su ile her derde deva şifalıdır.

Papatya ve biberiye; Sıcak suyun içinde bekletilir. Sonra elle suyu sıkılır. Posası merhem kıvamına gelinceye deyin içerisine un ilave edilir ve sirkeyle yoğurulur. Bu hazırlanan karışımla saatte bir başın alın kısmı ovulur.

Göz Tansiyonuna Ne İyi Gelir

Bakla; İyice ezilmesi sağlanır. Sonra tuzlu su ve unla yoğurulur. Bu hazırlanan karışıma zeytin yağı da ilave edilir ve lapa haline getirene deyin içerisine unu ilave edilir. Gün içerisinde iki kez bu karışımı gözün üzerine konulup göz bir bezle sarılır.

Domates; Taze sıkılmış domates suyu içilmesi tavsiye edilir. Bir ay süresince her gün öğle yemeklerinden bir saat öncesinden, taze sıkılmış bir bardak domates suyunun, göz tansiyonuna bire bir geldiği ve tansiyon düşürücü özelliğine sahiptir.

Çörek otu; Üç gün boyunca ıslatılır. Sonra kurutulur ve toz haline getirilir, az ölçekte buruna çekilir, bunun da toz içindeki bir kaç damla çörekotu yağı damlatılırsa faydası görülmektedir.

Karabaş otu; 1 bardak kaynak suyun içine, 4-10 gr bitkisi konur, 10 dakika bekletilir, gün içinde 2-3 bardak içilmesi önerilir.

Sarı sabır; Sarısabır eritilir, göze sürme yapılır gibi çekilir. Göze inen kanı giderir ve iltihaba da çok iyi gelecektir.

]]>
Göz Tansiyonu Ameliyatı https://www.goztansiyonu.org/goz-tansiyonu-ameliyati.html Fri, 07 Dec 2018 16:03:48 +0000 Göz tansiyonu ameliyatı, göz tansiyonunun yani glokom hastalığının tedavi edilmesi için yapılan bir operasyondur. Göz içi basıncının yükselmesiyle görme sinirinin hasar görmesi glokom olarak tanımlanır. Hastalı Göz tansiyonu ameliyatı, göz tansiyonunun yani glokom hastalığının tedavi edilmesi için yapılan bir operasyondur. Göz içi basıncının yükselmesiyle görme sinirinin hasar görmesi glokom olarak tanımlanır. Hastalığın sinsi bir şekilde ilerleme göstermesi nedeniyle, teşhisin geç yapılması durumunda görme siniri ağır hasar almaktadır. Glokom tedavisinde tek yol göz tansiyonunun düşürülmesidir. Bu etkiyle görme sinirindeki baskı azalmakta ve sinir hücreleri korunmaktadır. Bu tedavi uygulanacak ameliyatla etkili bir şekilde sağlanmaktadır. Göz tansiyonunun ilaçlarla düşürülmesinde başarı oranı sadece % 40 tır.

Göz tansiyonu ameliyatı nasıl uygulanır

Göz tansiyonu ameliyatı sırasında gözün içinde biriken sıvının boşalabilmesi için bir kanal açılmaktadır. Ameliyatlar içinde en fazla tercih edilen trabekülektomide, gözün içinde biriken sıvının boşalmasını sağlamak için mevcut kanalların dışında yeni bir kanal açılır. Ameliyat bölgesi gözdeki beyaz ve renkli alanların birleşim yerinde ve üst tarafında yer alır. Bu alan daha sonra göz kapağı tarafından örtülmekte ve dışarıdan fark edilmeyecek konuma gelmektedir. Göz kapağının elle tutulması ve gözle alt tarafa doğru bakılması durumunda beyaz tabakada hafif bir kabarıklık hissedilir. Sonradan açılacak olan kanalın genişliği ameliyatın başarısı için çok önemlidir. Açılan kanalın genişliği fazla olursa hastanın göz tansiyonunda düşme, genişliğin az olması halinde ise, göz tansiyonunda gerektiği gibi düşmeme sorunu yaşanır. Bu kanaldaki darlık ameliyattan sonra erken dönemde göz tansiyonunda düşüklüğe, gözde oluşan kanamaya, görme hissinde bulanıklığa neden olduğundan hastaların memnuniyetsizliğine sebep olur. Yarım saat kadar süren ameliyatta, hastaya lokal anestezi uygulanır.

Göz Tansiyonu AmeliyatıGöz tansiyonu ameliyatının güvenilirliği ve etkisi

Bu ameliyatla hastalarda erken dönemde göz tansiyonunun düşmesini sağlamak, uzun dönemde ise ameliyatla açılmış olan kanalın kapanmasını önlemeye çalışmak hedeflenir. Göz tansiyonunda düşüşün fazla olmaması için, gözün içinde biriken sıvının kontrollü şekilde boşalmasının sağlanması gerekir. Bunun için kanalın bir valv şeklinde olması gerekir. Bu göz tansiyonu yükseldiğinde kanalın valv gibi açılmasını, göz tansiyonu düştüğünde kanalın bir valv gibi kapanmasını sağlamakla olur. Ameliyatla açılmış olan kanalın uzun dönemde kapanmasını önlemek için, kullanılan mitomisin adındaki kanser ilacının uygun dozda kullanılması gerekir. Bir süre sonra bu alanın yıkanması ve temizlenmesi gerekir. Mitomisin adındaki ilaç etkisini kanalı tamir edecek hücrelerin engellenmesinde ve kanalın bu şekilde kapanmasını önleyerek göstermektedir. Bu etki yüzünden açılmış olan kanal uzun süre işlev görerek, göz tansiyonunun düzenlenmesinde yardımcı olur. Bu önlemlerin alındığı ve uygun tekniklerin kullanıldığı göz tansiyonu ameliyatları son derece başarılı şekilde yapılmaktadır. Operasyonun yan etkileri de oldukça düşüktür. Ameliyatın ilerleyen dönemde kanama ve enfeksiyon riski bazı hallerde oluşmaktadır. Ancak bu kanama kendiliğinden temizlenmektedir. Bu konuda bilinmesi gereken en önemli konu, yapılan ameliyatın göreme sinirindeki hasarı onarmadığı ve kaybedilmiş olan görme yeteneğini yeniden kazandırmadığıdır. Ölmüş olan görme sinirleri kendilerini onaramaz. Ameliyatla sadece sağlam sinirlerin hasar görmesi engellenmektedir. Bu sayede hastaların uzun dönemde görme yeteneği korunur. Bunun dışında göz tansiyonu yapılan hastalarda katarakt gelişme olasılığı bulunmaktadır. Günümüzde kataraktın tedavisi yapılabildiğinden, görme kaybı kadar önemli olmadığı düşünülmelidir. Bu nedenle glokom hastalığının ameliyatla tedavi edilmesi gerekir.

]]>
Göz Tansiyonu Neden Olur https://www.goztansiyonu.org/goz-tansiyonu-neden-olur.html Fri, 07 Dec 2018 16:23:59 +0000 Göz tansiyonu neden olur, göz tansiyonu yükselmiş olan göz içi basıncının, görme sinirini etkileyerek tahrip etmesiyle yaşanan bir rahatsızlıktır. Tıpta glokom olarak adlandırılır. Rahatsızlık başlangıçta fa Göz tansiyonu neden olur, göz tansiyonu yükselmiş olan göz içi basıncının, görme sinirini etkileyerek tahrip etmesiyle yaşanan bir rahatsızlıktır. Tıpta glokom olarak adlandırılır. Rahatsızlık başlangıçta fazla belirti vermediğinden, tahribat artar ve onarılamayacak düzeye gelebilir. Erken teşhis edilebilirse, görme sinirinde fazla tahribat olmadan kontrol edilebilir. Bu sebeple 30 yaşını aşan kişilerin her yıl düzenli olarak göz muayenesine gitmeleri, göz tansiyonlarını kontrol ettirmeleri, gerekli olduğu takdirde görme alanı ile ilgili testleri yaptırmaları uygun olacaktır. Bu rahatsızlık daha çok kırklı yaşlardan sonra ortaya çıkmaktadır. Tedavi edilmediğinde ani körlüğe sebep olabilmektedir.

Göz tansiyonunun oluşma nedeni nedir

Gözün ön tarafını dolduran aköz humor adında şeffaf bir sıvı bulunur. Göz içerisindeki basıncı dengeli bir şekilde tutmak için, göz içindeki sıvı sabit bir hızda üretilirken, aynı orandaki sıvı gözün içini terk eder. Şeffaf sıvı aköz humor, mikroskobik kanal sistemi ile gözden ayrılmaktadır. Bu sıvı gözün dışındaki gözyaşı ile bağlantılı değildir. Göz kapalı bir sisteme sahip olduğundan, kanal yolları tıkandığı zaman içerideki fazla sıvı atılamaz ve bu durumda göz içi basıncı artış gösterir. Oluşan basınç yükselerek, görme sinirlerine zarar vermeye başlar. Bu durumda glokom rahatsızlığı görülmeye başlar.

Göz Tansiyonu Neden Olur

Göz tansiyonunun çeşitleri nelerdir

 • Kronik açık açılı göz tansiyonu: En çok görülen glokom türleri arasında yer alır. Zaman içinde mikroskobik kanal sistemi yetersiz kaldıkça göz içerisindeki basınç artar ve görme siniri hasar görmeye başlar. Görme kaybını önlemek için tedavi olunması gereklidir. Erken dönemde bulgu vermeyen ve görmenin normal olduğu bir durumdur. Görme siniri ileri derecede hasar gördüğünde, görme alanın da oluşan siyah noktalar fark edilmeye başlar. Erken aşamada fark edilmeyen noktalar, genişleme olduğunda fark edilebilir hale gelir. Optik sinir liflerinin ölmesi halinde, hastada körlük meydana gelecektir.
 • Açı kapanması göz tansiyonu: Göze rengini veren iris, kanal sistemini tıkadığında kapalı açılı glokom meydana gelmektedir. Bunun yaşandığı gözlerde hipermetrop vardır ve küçük yapılıdır. İrisin yaptığı tıkanıklık, göz içi sıvısının dışarıya akmasını önler. Akamayan sıvı gözün içinde birikmeye başlar. Bu da açı kapanması glokomu oluşumuna neden olur. Rahatsızlığın belirtileri arasında şiddetli göz ağrısı, görmede bulanıklık, görmede gökkuşağı hareleri, baş ağrıları, kusma ve bulantı sayılabilir. Bu belirtilerin yaşanması halinde, mutlaka göz doktoruna muayene olunması gerekir. Acil olarak tedavi edilmediğinde körlük gelişebilir. Rahatsızlıkların üçte ikisi belirti vermeden geliştiğinden, rutin kontrollerin önemi büyüktür.   

Göz tansiyonu oluşumu için risk faktörleri nelerdir

 • Yüksek oranda göz içi basıncı
 • Yaş
 • Ailede göz tansiyonu olması
 • Kornea tabakasının ince olması
 • Migren, diyabet gibi sistemik sağlık sorunları olanlar
 • Daha önce geçirilmiş göz travması olanlar
 • Miyopi ya da hipermetropi rahatsızlıkların olması

Göz tansiyonu tanısı nasıl yapılır

Teşhis için hastalara göz muayenesi yapmak gerekir. Muayene sırasında hastaların göz içi basıncı ölçülür, gözün drenajı incelenir, optik sinirde ki hasar incelemesi yapılır ve görme alanı incelenir. Bunlar yapıldıktan sonra kesin tanı koyulabilir.

Göz tansiyonu tedavisi nasıl yapılır

Hastalarda oluşan göz tansiyonu nedeniyle oluşan görme hasarları geri döndürülemez. Ancak yapılan tedaviler görme hasarını durdurularak, görme kaybının ilerlemesi önlenir. Bunun için göz damlaları ile tedavi, cerrahi yöntemle ameliyat ve lazer tedavisi uygulanır. Her zaman için erken teşhis edilen glokomlar daha başarılı bir şekilde]]> Göz Tansiyonu Kaç Olmalı https://www.goztansiyonu.org/goz-tansiyonu-kac-olmali.html Sat, 08 Dec 2018 10:59:37 +0000 Göz tansiyonu kaç olmalı, göz tansiyonu gözün içinde bulunan sıvı tarafından oluşturulan basıncı ifade eder. Sağlıklı kişilerde göz içi basıncının normal seviyeleri 6-21 mmHg arasında olmalıdır. Göz tansi Göz tansiyonu kaç olmalı, göz tansiyonu gözün içinde bulunan sıvı tarafından oluşturulan basıncı ifade eder. Sağlıklı kişilerde göz içi basıncının normal seviyeleri 6-21 mmHg arasında olmalıdır. Göz tansiyonu olan hastalarda bu oran 20 mmHg üzerinde olur. Gözün içinde bulunan bu sıvı, gözün beslenmesini sağlar. Göz içindeki sıvı kanallar yardımıyla dışarı atılırken, bir taraftan üretimi devam eder. Kanallarda oluşan tıkanıklıklarda, içerideki sıvı boşalamaz. Bu sebeple göz içinde olan basınçta yükselme meydana gelir. B u basınç yükselmesine göz tansiyonu ya da glokom adı verilir. Basıncın yükselmesi, görme sinirinde hasara sebep olur. Görme sinirlerinin hasar görmesi, kişide zamanla görme kaybına neden olur. Tedavi edilmediğinde oluşan görme kaybı % 100 oranına kadar gider. Gözde oluşan görme kaybı çevreden başlayarak, merkeze doğru ilerler. Farklı özellikleri bulunan göz tansiyonu olduğundan ve bazıları erken belirti vermediğinden, görme kaybı oluşursa geri dönüşü olmaz. Bu yüzden düzenli olarak göz muayenesi yapılması, hastalığın erken tanısı için önemlidir. 

Göz tansiyonu normalde kaç olmalıdır

Normal bir göz tansiyonu 6-21 mmHg arasında olmakla birlikte, gün içerisinde farklılıklar olabilir. Gün boyu oluşan farklılıklar 5 mmHg ve üzerinde seyrediyorsa, glokom rahatsızlığından bahsedilir. Basıncın yüksekliği kişilerin durumuna göre farklı tepkiler verebilir. Göz tansiyonu 22 mmHg olan bir kişide, görme kaybına yol açmayan basınç, bir diğerinde 18 mmHg olduğunda bile hasara neden olabilir. 

Göz tansiyonu belirtileri nedir

Erken dönemde belirti vermeyen rahatsızlık, yavaş bir ilerleme gösterir. Çevreden başlayıp, merkeze doğru ilerleyen görme kayıpları yaşanır. Erken teşhis edilebilirse, göz tansiyonunun ilerlemesi durdurulabilir. Bu sebeple düzenli yapılacak göz muayenelerinin önemi büyüktür. Hastalarda nadiren de olsa, ağrı, bulantı, görmede bulanıklık ve kusma görülebilir.

Göz tansiyonu riski taşıyan kişiler kimlerdir

Hastalığın oluşmasında, genetik faktörler oldukça önemlidir. Ailesinde glokom olan kişilerde, risk daha fazladır. 40 yaşını aşmış olan kişilerde, riskli grubun içinde yer almaktadır. Bunlardan başka şeker hastaları, kan basıncı yüksek olan kişiler, göz yaralanmaları yaşamış olan kişiler yüksek oranda risk taşımaktadır. Bu kişilerin göz muayenelerini ihmal etmemeleri yerinde olur. 

Göz Tansiyonu Kaç Olmalı

Göz tansiyonu tanısı nasıl konur

Sinsi bir ilerleme gösterdiğinden, hastalık sıradan bir göz muayenesinde tespit edilir. Yapılacak göz muayenelerinde mutlaka göz içi basıncın ölçülmesi gerekir. Göz içi basıncının artması, göz sinirinde hasar meydana gelmesi, hasara bağlı olarak görme alanının kaybedilmesi rahatsızlığı teşhis edecektir. Oluşan hasarın derecesi ve meydana gelen görme hasarın belirlenmesi, rahatsızlığın tedavi şeklini belirleyeceğinden oldukça önemlidir. Bazı hastaların göz tansiyonu krizine girerek, bulantı, baş ağrısı, kusma yaşaması acil tedavinin olması gereken bir durumdur. 

Göz tansiyonu nasıl tedavi edilir

Rahatsızlığın tamamen ortadan kaldırılması mümkün değildir. Ancak durdurulabilir. Hastalarda kullanılan göz damlaları, doktorun önerisiyle kullanılmalıdır. Damladan sonra göz bir süre kapalı tutularak, etkisi arttırılır. Gözde batma veya yanma oluşturabilirler. Bunlar yeterli gelmediğinde, hap şeklinde ilaçlar kullanılabilir. İlaçlardan fayda sağlanmadığı takdirde, cerrahi yöntemler uygulanır. Trabekülektomi adı verilen ameliyatla, göz içindeki fazla sıvı boşaltılır. Etkisi 2-3 hafta devam eder. Ameliyat dışında lazer tedavisi uygulanabilir. Lazer tedavisi ağrıya sebep olmayan kolay bir uygulamadır. Uygulama kanallara girilerek yapılır. Tedavi sonrasında göz tansiyonu 10-15 günde düşer. Bu esnada ilaç kullanımı devam etmelidir.

]]>
Göz Tansiyonu Nedir https://www.goztansiyonu.org/goz-tansiyonu-nedir.html Sat, 08 Dec 2018 18:14:25 +0000 Göz tansiyonu görme yeteneği için gerekli olan göz içi sıvı basıncının aşırı derecede yükselmesi sonucunda görme sinirlerinin hasar görmesi sonucunda oluşan durumdur. Bu rahatsızlık tedavi edilmediği sürece çok ciddi gö Göz tansiyonu görme yeteneği için gerekli olan göz içi sıvı basıncının aşırı derecede yükselmesi sonucunda görme sinirlerinin hasar görmesi sonucunda oluşan durumdur. Bu rahatsızlık tedavi edilmediği sürece çok ciddi görme sorunlarına neden olabilmektedir. Göz tansiyonu sonucu kişinin görme oranı düşmekte ve rahatsızlık kısa sürede tedavi edilmezse giderilmesi mümkün olmayacak hasarlar ortaya çıkabilmektedir. Dünyada kalıcı olarak en fazla görme kaybına neden olan rahatsızlık göz tansiyonu olmaktadır. Göz tansiyonu sinsi bir şekilde ilerleyen ve neden olduğu görme kaybı düzeltilemeyen bir rahatsızlık olarak bilinmektedir. Bu nedenle erken teşhis edilmesi kişide oluşan görme kaybının en az dereceye indirilmesinde oldukça önemlidir. Göz tansiyonunun en önemli nedeni kişinin gözünün içerisinde oluşan ve gözün beslenmesini sağlayan göz içi sıvısının boşalamaması sonucunda gözdeki sinirlerde meydana gelen basınç yükselmesidir.

Göz Tansiyonunun Belirtileri
 • Göz tansiyonunun belirtileri arasında ilk olarak sabahları yoğunlaşan baş ağrıları yer almaktadır.
 • Kişide ara sıra meydana gelen bulanık görme sorunu da göz tansiyonunun belirtileri arasında yer almaktadır.
 • Özellikle geceleri kişinin baktığı ışıkların çevresinde oluşan halkalar görmesi de bu rahatsızlığı belli etmektedir.
 • Göz tansiyonu oluşan kişilerde televizyon izlerken göz çevresinde ağrılar oluşmaktadır.
Göz Tansiyonuna Neden Olan Etmenler
 • Göz tansiyonuna neden olan etmenlerin başında ilk olarak bu rahatsızlığın ailede görülmüş olması yer almaktadır. Yani genetik etmenler göz tansiyonuna yol açabilmektedir.
 • 35 yaşın üzerinde göz tansiyonu riski artış göstermektedir.
 • Şeker hastalığı bulunan kişilerde göz tansiyonu riski de artış gösterir.
 • Kişilerde görülen şiddetli kansızlık göz tansiyonuna yol açmaktadır.
 • Miyop olan kişilerde rahatsızlık derecesi yüksek ise göz tansiyonu oluşabilmektedir.
 • Migren göz tansiyonunu tetikleyen etkenlerin en başlarında yer almaktadır.
 • Uzun süre kortizon tedavisi gören kişilerde göz tansiyonu riski artış göstermektedir.
 • Bazı nedenlerden kaynaklanan gözdeki yaralar göz tansiyonu oluşturabilmektedir.
Göz Tansiyonu NedirGöz Tansiyonu Tedavisi
Göz tansiyonu tedavisi mümkündür fakat hastalığı tamamen ortadan kaldırmak imkansızdır. Göz tansiyonu tedavisinde ilk olarak kişide göz damlaları kullanılması ile tedaviye başlanmaktadır. Kişinin kullandığı göz damlaları yetersiz kalırsa tedaviye hap tedavisi ile devam edilmektedir. Kişide herhangi bir yan etki görüldüğünde bu durum mutlaka doktoru ile görüşülmeli ve gerekli şekilde tedavi devam ettirilmelidir. Göz tansiyonu bulunan kişide hap tedavisi ile sonuç alınamıyorsa cerrahi müdahale gerçekleştirilmesi uygun görülmektedir. Göz tansiyonu için gerçekleştirilen ameliyat 'Trabekülektomi' olarak adlandırılmaktadır. Bu ameliyattan önce kişiye uygulanabilecek bir yöntem daha vardır. Bu yöntem lazer tedavisi uygulamasıdır. Bu yönteme 'Trabeküloplasti' adı verilmektedir. Bu esnada ilaç tedavisine gene devam edilmektedir. 

Göz tansiyonu tedavisinde kısaca 3 yöntem kullanılmaktadır. İlaç tedavisi, lazer tedavisi ve cerrahi operasyon olmak üzere 3 şekilde göz tansiyonu tedavi edilebilmektedir. Şunu kesinlikle belirtmek gerekir ki göz tansiyonunun neden olduğu görme kaybı giderilememektedir. Sadece görme kaybının ilerlemesi için tedavi uygulanmaktadır. Bu nedenle göz tansiyonunda erken teşhis büyük önem taşımakta ve yukarıda görülen belirtiler dikkate alınarak en kısa zamanda bir hekime başvurulması gerekmektedir. Ne kadar erken teşhis edilirse kişide oluşabilecek hasar o kadar giderilebilmektedir.
]]>
Göz Tansiyonu Tedavisi https://www.goztansiyonu.org/goz-tansiyonu-tedavisi.html Sun, 09 Dec 2018 01:11:23 +0000 Göz tansiyonu hastalığını tamamen ortadan kaldırmak mümkün değildir. Göz tansiyonunun tedavisi yoktur ve tansiyon sürekli kontrol altında tutulmak zorundadır. Göz tansiyonu olan hastalarda uygulanan etkili Göz tansiyonu hastalığını tamamen ortadan kaldırmak mümkün değildir. Göz tansiyonunun tedavisi yoktur ve tansiyon sürekli kontrol altında tutulmak zorundadır.

Göz tansiyonu olan hastalarda uygulanan etkili tedavi şekillerinden biri göz damlalarının kullanılmasıdır. Göz damlası kullanıldıktan sonra gözün bir süre kapalı tutulmasında fayda vardır. Böylece ilacın etkisi arttırılır. Göz tansiyonu için olan göz damlaları mutlaka doktorun hastalarına önerdiği dozda ve şekilde kullanılmalıdır. Eğer gözde batma ya da yanma meydana geliyorsa endişelenmeye gerek yoktur. Batma ya da yanma durumu, korkulacak bir durum olmadığı gibi, kısa süre devam eden ve kendiliğinden geçen bir durumdur. Eğer kullanılan göz damlaları göz tansiyonu için yeterli gelmiyorsa hap şeklinde olan ilaçlar kullanılmaya başlanır. Bu tür ilaçları kullanan hastalar, ilaçların kendilerinde oluşturduğu yan etkileri doktorlarına mutlaka bildirmelidirler.

Göz Tansiyonu Tedavisi

Eğer göz tansiyonu için kullanılan ilaçlar da yeterli bir tedavi sağlayamıyorsa son çare olarak cerrahi müdahaleye başvurulur. Yapılan bu ameliyata trabekülektomi denilmektedir. Trabekülün bir kısmı çıkarılınca içerideki sıvının dışarıya akışı kolaylaştırılır ve böylece gözün iç basıncı düşer. Bu ameliyatın etkisini göstermesi 2-3 hafta sürmektedir fakat ameliyattan önceki görme durumu gerçekleşmez. Trabekülektomi ameliyatı, hastanın gözlerinin damlalarla uyuşturulması ile yapılır.

Fakat trabekülektomi ameliyatının yapılmasından önce öncelikle tercih edilen yöntem cerrahi lazer tedavisidir. Lazer işlemi, çok kısa süren ve herhangi bir ağrıya neden olmayan bir cerrahi yöntemdir. Bu yönteme de trabeküloplasti denilmektedir. Trabeküloplasti, kanallara girilerek uygulanan bir tedavi şeklidir. Lazerle yapılan cerrahi müdahale sonrası göz içi basınç 10-15 gün içinde düşmektedir. Hasta, bu süre içinde ilaç kullanımına devam etmelidir.

]]>
Göz Tansiyonu Belirtileri https://www.goztansiyonu.org/goz-tansiyonu-belirtileri.html Sun, 09 Dec 2018 15:05:54 +0000 Göz tansiyonu belirtileri; kişilerde oluştuğu andan itibaren anlaşılması oldukça zor olmakla beraber ilk zamanlarda hiçbir belirti vermeksizin, hastalık sinsice yerleşir ve kendini far ettirmeden gözün fonksiyonları ile oy Göz tansiyonu belirtileri; kişilerde oluştuğu andan itibaren anlaşılması oldukça zor olmakla beraber ilk zamanlarda hiçbir belirti vermeksizin, hastalık sinsice yerleşir ve kendini far ettirmeden gözün fonksiyonları ile oynar. Durum böyle olunca hastalık ilerleyene dek göz tansiyonu tanısını koymak oldukça zor olmakla beraber, genelde tanı adına net bir cevap verilmemektedir. Göz tansiyonunun yerleşmesinin ardından vermiş olduğu ilk belirtiler genelde görmede bozukluk ve renkleri farklı tonlarda algılama şeklindedir.

Bu tür sinsi bir hastalığın belirtileri ilk etapta oldukça çetin olmaktadır. Fakat hastalık sürecini arttırdıkça çeşitli bir takım belirtiler vermektedir. İlk olarak bu belirtileri görmede uzaktan yakına doğru bir daralma ile başlayıp, görme alanında kısıtlama ile fark edilir. Kişinin bu sürece gelmesinin ardından, çeşitli ağrı faktörleri rol oynayacaktır. Bu ağrılar genelde göz tansiyonunun kişide başlamasının ardından kısa bir süre sonra şiddetini artacak ve hastayı zor durumlara sokacaktır.

Göz Tansiyonu Belirtileri Göz tansiyonu olan kişilerde sabahları uyandıklarında oldukça kuvvetli bir bağ ağrısı sorunu yaşanır. Zaman, zaman cisimleri ayırt edemeyecek düzeyde bulanık görme gibi durumlar söz konusu olacaktır. Akşam saatlerinde ise ışıkların etrafında gezen bir halkaların görülmesi ve televizyon izlerken gözün yorulup kendini kasması gibi sorunlar, göz tansiyonunun vermiş olduğu ilk belirtiler arasındadır. Bu tip belirtiler kişilerde göz tansiyonu olduğu anlamını taşırken, açıkça da göz tansiyonu var anlamına da gelmemektedir. Hastalığın kesin ve en etkili cevabını göz muayenesine gittiğiniz doktorunu verecektir
]]>
Göz Tansiyonu https://www.goztansiyonu.org/goz-tansiyonu.html Mon, 10 Dec 2018 03:54:02 +0000 Göz tansiyonu, göz içi basıncının yükselerek, görme sinirini tahrip etmesiyle oluşur. Bu rahatsızlık, tıpta glokom olarak adlandırılır. Halk arasında Karasu hastalığı ve göz tansiyonu olarak bilinir. Başlangıç aşamasında f

Glokom her yaştan insanı etkisi altına alabilen bir hastalıktır. Bazı sebepler hastalığın ortaya çıkmasını hızlandırabilir.  Ailesinde glokom öyküsü olanlar, yüksek oranda miyop ve hipermetrop olan kişiler, 35 yaş üzeri kişiler, kortizonlu ilaç kullananlar ve şeker hastaları yüksek risk grubunun içerisine girmektedir. Göz içi basıncı normalden yüksek olan insanlarda da, glokom hastalığına yakalanma riski yüksek olacaktır. Ciddi göz yaralanmaları, göz içi basıncını yükselteceği için, mutlaka kontrol altına alınmalıdır.  Glokom rahatsızlığı kişilerde doğuştan da var olabilir. Bu gibi durumlarda, gözlerde irileşme ve grileşme, bulanıklık, yaşarma ve ışığa karşı hassasiyet olmaktadır. Bu tür glokomların tedavisi cerrahi olarak yapılmalıdır. Tedavide geç kalındığında ya da hiç yapılmadığında, kalıcı körlük kaçınılmaz olacaktır. İnsanlar da sıkça görülen glokom türleri, açık açılı müzmin olanlardır. Bu türler, hiçbir belirti vermeden ilerlediği için, farkına varılması çok zordur.  Hasta teşhis konulana kadar, göz hücrelerinin büyük bir kısmını kaybedecektir. Bu tür glokomların, sebepleri bilinmese de, her iki gözün de farklı şekillerde etkilenmesi söz konusudur. Glokomların daha az görülen türleri, kapalı açılı olanlarıdır. Şiddetli baş ağrıları, gözlerde kızarıklık, bulanık görme, ışıkların çevresinde hareketler görme şeklinde kendini belli eden rahatsızlık, çok kısa sürede kalıcı körlüğe sebep olmaktadır. Bu durumda tıbbi müdahalenin biran önce yapılarak, göz tansiyonunun düşürülmesi gereklidir.

Göz Tansiyonu

Rutin göz kontrolleri ile teşhis edilebilen bu hastalık, ayrıntılı tetkiklerle perçinlenecektir. Göz tansiyonun ölçülmesi, görme alanının muayene edilmesi, OCT, RNFL, PAKİMETRİ gibi tetkikler, göz tansiyonunun teşhis edilmesini kolaylaştıracaktır. Erken teşhis edilmesi, göz sinirlerinin hasarını azaltmada etkili olacaktır.

Göz tansiyonu, farklı lazer, medikal ve cerrahi yöntemler kullanılarak tedavi edilmektedir. Medikal tedavide damla kullanılarak, göz içi basıncının düşürülmesi hedeflenir. Bu yolla tedavi sağlanamazsa, cerrahi yola başvurulur. En çok kullanılan cerrahi yöntem, trabekülektomi olarak bilinir. Lazer tedavisi, ameliyattan önce uygulanabilecek bir yöntemdir. Göz hasarı çok ilerlememişse tedavi için, başarılı bir yöntem olacaktır.

]]>